Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Tatjana Matić izjavila je na društvenom dijalogu „Srbija i digitalna dekada 2030“ da je Srbija učinila izuzetne korake u pravcu postizanja rodne ravnopravnosti donošenjem strateških dokumenata i zakona u ovoj oblasti.
Matić je ovom prilikom čestitala 8. mart – Dan žena, napominjući da je potrebno uložiti još napora radi postizanja pune rodne ravnopravnosti, posebno u digitalnom okruženju.
Rodni disbalans je posebno zabrinjavajući u IKT-u, s obzirom na perspektivu ovog sektora koji je već sada globalno finansijski među najmoćnijima, a gde podaci o rodnoj strukturi ukazuju na dominantno učešće muškaraca sa čak dve trećine zaposlenih, istakla je ministarka.
Ona je navela da je resorno ministarstvo od 2016. sprovelo ukupno 74 projekata za razvoj digitalnih kompetencija žena kako bi se uticalo na smanjenje rodnog ekonomskog jaza, za koja su dodeljena sredstva u iznosu od približno 61 milion dinara.
Prema njenim rečima, digitalizacija je jedan od prioriteta Ministarstva i zato smo usmereni i na razvoj infrastrukture.
Kapitalni projekti koji obuhvataju izgradnju lokalnih računarskih mreža u svim školama u Srbiji, kao i izgradnju širokopojasne mreže u ruralnim područjima, predstavljaju bazu za razvoj digitalnog društva, suzbijanje digitalnog jaza između ruralnih i urbanih područja, kao i veće uključivanje svih građana, a posebno devojčica i žena u digitalne tokove, objasnila je Matić.
Ona je poručila da će resorno ministarstvo nastaviti da sprovodi aktivnosti na unapređenju digitalnog društva u Srbiji i da je ekonomska snaga koja leži u primeni novih tehnologija ključna za ostvarivanje i postizanje punog rodnog prava.
Društveni dijalog organizovalo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog sa ciljem sagledavanja stanja u Srbiji u oblastima digitalnih veština, infrastrukture i transformacije poslovanja, kao i osvrta na izazove i zloupotrebe koje prate digitalnu tranziciju.